Innowacje w modzie - wybór czy konieczność? Rozmowa panelowa
Rewolucja w modzie

Innowacje w modzie – konieczność czy wybór?

W kwietniu miałam ogromną przyjemność poprowadzić rozmowę panelową na temat innowacji w modzie towarzyszącą wystawie materiałów innowacyjnych zorganizowanej przez Sustainable Fashion Institute we współpracy z Answear.com. Lista panelistów: długa i zróżnicowana, a na rozmowę zaledwie 30 minut. Wspaniałe wyzwanie!

W rozmowie udział wzięły założycielki SFI, Ewelina Antonowicz (eskpertka ds. projektowania i wdrażania strategii ESG w branży mody) oraz Ewa Polkowska (ekspertka ds. Innowacji materiałowych), a także: Marcin Tadeuszak (dyrektor polskiego oddziału grupy Contifibre/Fulgar, który odpowiada za dystrybucję Lycry w naszej części Europy), Marianna Kupść (ekspertka ds. zachowań konsumenckich i założycielka KERN Institute) oraz Pola Demianiuk (projektantka interdyscyplinarna, która zajmuje się modą kinetyczną i wearables).

Zaczęliśmy od szybkiej rundy pytań o to, czy innowacje są koniecznością i, co ciekawe, nie wszyscy odpowiedzieli twierdząco!

Po tej rozgrzewce zdążyliśmy porozmawiać o tym:

  • Jak odnaleźć się w pomiarach LCA i czego się uchwycić w decyzjach biznesowych skoro nawet najwięksi eksperci wciąż debatują o tym, które sposoby pomiaru wpływu na środowisko są właściwe.
  • Ile wiedzy i kreatywności, a ile walki z oporem zespołów jest w tworzeniu i wdrażaniu strategii ESG i innowacji w biznesach modowych.
  • Jaki jest cykl życia innowacji, czy włókno, które ma już kilkadziesiąt lat wciąż się zmienia? A może znajduje się dla niego wciąż nowe zastosowania?
  • Jak rozumieją innowacje konsumenci, i czy to w ogóle dla nich istotne? A jeśli tak, to jaką potrzebę konsumentów zaspokaja kupowanie innowacyjnych produktów?
  • Czy spodnie mogą zakładać się same i czy 3 lata to dużo, czy mało czasu na opracowanie, prototypowanie i wdrożenie innowacyjnego pomysłu?

Goście oczywiście stanęli na wysokości zadania dosypując do tej puli wątków takie kwestie jak rola uniwersytetów w rozwijaniu innowacji, utrata relacji z klientem poprzez nadmierne skupienie na technikaliach czy napięcie pomiędzy startupami a wielkim biznesem.

Choć coraz więcej słyszymy na temat spadającej innowacyjności naszego świata (mimo, że mówimy o innowacyjności coraz więcej), uczestnicy i uczestniczki rozmowy wydawali się przekonani, że fala różnorodnych innowacji w modzie na razie nie opada. Uczestnicy wydarzenia zaraz po rozmowie panelowej mogli przekonać się o tym dotykając próbek innowacyjnych materiałów, od włókna z mleka (Milk Fiber), przez imitacje skóry z różnych materiałów roślinnych, po nasze rodzime konopie. Innowacyjne? No właśnie, czym w zasadzie są innowacje? To chyba temat na kolejną rozmowę.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.