Język jest narzędziem (nagłówek: napis na tle pofalowanych nitek świeżego makaronu)
język biznesu

Język jest narzędziem

Każdy język jest narzędziem komunikacji.

W realu czerpiemy informacje także z mowy ciała, wyrazu twarzy i oczu, tonu wypowiedzi.
W Internecie język nabiera większej wagi. Określa komunikację internetową silniej niż sądzimy. To za pomocą języka budujemy osobowość, wzbudzamy zaufanie i pielęgnujemy relacje.

Nieodpowiedni język może nas wiele kosztować. Niszczy wizerunek na wiele sposobów. Możesz wydawać się:

  • Niegodny zaufania – kiedy Twój język nie brzmi nawet naturalnie.
  • Nieprofesjonalny – kiedy błędy prowadzą do nieporozumień.
  • Niegrzeczny – kiedy zwracasz się do odbiorców w niewłaściwej formie lub rejestrze.
  • Nie na miejscu – kiedy używasz żargonu albo zbyt swobodnego języka.

UPEWNIJ SIĘ, ŻE TWOJE MATERIAŁY SĄ POPRAWNE, TRAFNE I ZROZUMIAŁE

Dlaczego poprawne?

Ludzie kojarzą poprawny język z rzetelnością i niezawodnością. Zwłaszcza w kontekście eCommerce i mCommerce poprawny język często jest oznaką bezpieczeństwa. W badani z 2019 roku nawet 21% klientów i klientek sklepów internetowych zrezygnowało z zakupów ponieważ nie znaleźli swojej wersji językowej, nawet 28% z powodu braku zaufania i nawet 14% ponieważ nie mogli porozmawiać z obsługą klienta we własnym języku. Język i zaufanie są powiązane. Sprzedaż zawsze opierała się na rozmowie. Kiedy ludzie nie mogą się porozumieć, nie kupują. 

Poprawny język jest też oznaką szacunku. Jeśli zwracasz się do ludzi w ich języku i w odpowiedniej formie, to znaczy, że Ci zależy. Choć za poprawny język raczej nie spotkają Cię pochwały, za niepoprawny może Cię spotkać kara.  

Dlaczego trafne?

Trafność to nie tylko odpowiednia zawartość. Dotyczy także formy. Treść może być na temat, merytorycznie świetna, ale jeśli  jej nie zrozumiem, nie będę mogła się z nią zapoznać. Odpowiedni język jest podstawą trafnych treści. To dlatego tłumaczenie, lokalizacja i adaptacja mają tak wielkie znaczenie. 

Ale samo tłumaczenie nie wystarczy. Język trzeba dostosować do odbiorców.
W magazynie branżowym jest miejsce na żargon, ale nie ma go w serwisie informacyjnym. W komunikacji nieformalnej, w sprzedaży możemy używać słownictwa młodzieżowego, ale nawet młodzież oczekuje odpowiedniego języka kiedy korzysta z materiałów edukacyjnych – języka czytelnego, który nie utrudnia przyswajania wiedzy. Slang nie jest wtedy wyznacznikiem jakości. 

Dlaczego zrozumiałe?

Zrozumiały język jest sprzymierzeńcem komunikacji. Niechlujny język rodzi nieporozumienia, które prowadzą do realnych problemów, takich jak niezadowoleni klienci.

We współczesnej obsłudze klienta widać wyraźny trend – próbę zmiany obsługi w samoobsługę. Aby to mogło się udać, trzeba spełnić dwa kryteria – to poprawność i jasność języka. 

Innym trendem jest stosowanie prostego języka, zwłaszcza w obszarach znanych ze skomplikowanych i przytłaczających opisów. Prosty język oznacza stosowanie tylko tylu słów ile naprawdę potrzeba, unikanie żargonu i zbędnych komplikacji. Prosty język ma ogromne znaczenie w dokumentacji prawnej, umowach, ustawodawstwie i innych obszarach interesu publicznego. Tylko kiedy rozumiemy to, co czytamy, możemy czuć się bezpiecznie i rozliczać organizacje, zarówno komercyjne jak i rządowe.

Aby pisać poprawnie, trafnie i zrozumiale zacznij myśleć o tworzeniu tekstów, tłumaczeniu i lokalizacji jako procesie biznesowym. Od Ciebie zależy, czy zachowasz je w firmie jako jeden z kluczowych procesów, czy zlecisz wyspecjalizowanej agencji. Ale dopóki nie uznasz ich za istotny proces biznesowy, nie osiągniesz odpowiedniej jakości. 

CZYM JEST JAKOŚĆ JĘZYKOWA W BIZNESIE I KOMUNIKACJI ONLINE?

Wysoka jakość komunikacji pozwala firmom:

> budować trwałe relacje i społeczności dzięki okazywaniu szacunku, zwracaniu się do ludzi w ich języku i odpowiadaniu na ich potrzeby.

> komunikować się jasno i unikać dwuznaczności.
Język zrozumiały nie musi ograniczać się do najprostszych słów i konstrukcji, o ile jest poprawny. Większość nieporozumień w tekstach wynika z błędnej interpunkcji, pisowni, odmiany i słabego stylu (żargon, zbędne słowa obcego pochodzenia itp.). To, co programiści znają jako kod spaghetti (spaghetti code – kod, który działa, ale jest napisany tak nieczytelnie, że trudno go przeanalizować i zmienić) występuje także w językach naturalnych. Różnica tkwi w tym, że tekst napisany z błędami i fatalnym stylem bywa niezrozumiały lub skutkuje sprzecznymi interpretacjami. Oto przykład na to, jak pozornie nieistotne błędy wpływają na zrozumienie tekstu:

“Do chaty wszedł myśliwy na głowie, miał czapkę na nogach, nowe buty, z cholewkami w zębach, papieros w oczach, świeciła mu radość”.

Źródło: Demotywatory

> osiągać cele biznesowe i osobiste
Niezależnie od tego, czy chodzi o sprzedaż, uznanie czy budowanie społeczności, odpowiedni język pomoże Ci osiągnąć cel. Tak jak poświęcamy wiele czasu na projektowanie grafiki, dobór kolorów i unikanie błędów kodowania, powinniśmy przykładać wagę do interpunkcji, stylu, gramatyki i tonu wypowiedzi – to one są kodem, które pozwala odbiorcom odszyfrować wiadomości, które do nich wysyłamy.

Język jest podstawowym
narzędziem komunikacji.
CZY UŻYWASZ GO ŚWIADOMIE?

2 thoughts on “Język jest narzędziem

  1. To ciekawe rady, ale całe to rozumowanie obarczone jest podstawowym błędem – jest przekazywane za pomocą języka, ze wszystkimi jego ograniczeniami. Język, to coś więcej niż narzędzie. Język kształtuje świadomość. To jak myślimy jest uwarunkowane gramatyką i słownikiem języka, jakim się posługujemy. Nie można polegać na tych imperatywach – mów poprawnie! mów zrozumiale! mów trafnie! żeby osiągnąć biznesową jakość komunikowania. Performance podlega ocenie, która wpada w pułapkę tego językowego relatywizmu. Twoje najlepsze starania zostaną ocenione przez słowa, myśli określające jakość. One też zawierają się w języku. Jeżeli będziemy ślepo polegać tylko na własnym zdaniu oceniając starania, staniemy się kulturą wyizolowaną od innych kultur – w biznesie, sztuce albo polityce.

  2. Dziękuję za komentarz, ale muszę przyznać, że trochę się pogubiłam. Zgadzam się, że język kształtuje świadomość, że gramatyka i słownik warunkują nasze myślenie. Oczywiście, że tak! Ale nie bardzo widzę w jaki sposób to miałoby być sprzeczne z treścią mojego tekstu? Czy spróbujesz przybliżyć?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.